Na to je celkom jednoduché pravidlo. Pri klasických štandardných omietkach by malo všeobecne platiť, že každý jeden milimeter omietky bude zrieť jeden deň. Avšak pozor, jednotliví výrobcovia omietok vo svojich technických listoch predpisujú vždy odporúčanú dobu zrenia aj vzhľadom na typ omietky. Veľmi dôležitá je aj vonkajšia teplota – ideálna na rovnomerné vyzretie je okolo 20 °C. Lenže koľko dní v roku také podmienky panujú? V každom prípade odporúčame vyvarovať sa rôznym extrémnym rozmarom počasia. To platí nielen pre nadmernú vlhkosť (daždivé dni), vysoké teploty (nad 30 °C), ale aj pre veterné počasie. Rýchle vyzretie vplyvom silného vetra vedie k presychaniu omietky a tým pádom k riziku vzniku mikrotrhlín, pretože sa nestačili vytvoriť chemické väzby. Podobne je to s teplotou. Omietka by nemala byť vystavená extrémnemu tepelnému namáhaniu, aby vo vnútri skladby nevznikalo nežiaduce pnutie. Preto sa odporúča fasádnu omietku realizovať v teplých dňoch skoro ráno a ešte navyše nezabudnúť na zakrytie lešenia sietí, ktoré zabránia priamemu pôsobeniu slnečného žiarenia.
Stavitelia sa snažia minimalizovať dobu výstavby a čo najrýchlejšie stavby dokončiť. Predtým, keď rýchlosť nebola taká dôležitá, sa nechávali stavby cez zimu vymrznúť, aby sa konštrukcia stabilizovala. Až na jar sa potom začali robiť povrchové úpravy. Dnes je všetko inak. Výrobcovia obvykle udávajú teplotný limit na spracovanie od 5 °C do 25 °C. Vlhkosť by mala byť do 80 %. Je dobré vedieť, že pastovité omietky sú na vlhkosť citlivejšie ako jadrové, čo je zapríčinené vyšším podielom chemických zložiek. Môžeme tiež povedať, že čím kvalitnejšia omietka je, tým je odolnejšia voči akémukoľvek namáhaniu. V týchto prípadoch sa investícia do kvality určite oplatí.
Na túto častú otázku nie je ľahká odpoveď. Doba, počas ktorej nová fasáda vydrží, závisí od viacerých faktorov, ako je kvalita materiálu, odborná inštalácia a správna údržba. Záleží okrem iného aj na tom, či je fasáda realizovaná so zatepľovacím systémom alebo bez neho. Ale pokiaľ je fasáda dobre prevedená, potom by mala vzhľadom ku kvalite súčasných materiálov vydržať zhruba 30 rokov. Pochopiteľne treba počítať s tým, že aj fasáda potrebuje údržbu. Jej životnosť je možné tiež predĺžiť renováciou vonkajšej vrstvy, aj k tomu sú k dispozícii najrôznejšie systémy a materiály.