Izolovanie základovej dosky s pomocou asfaltových pásov je pomerne jednoduchá záležitosť, s ktorou má dnes skúsenosti mnoho realizačných firiem. Tak kde je zakopaný pes? Podklad je pred aplikáciou pásov nutné dokonale vyrovnať, problematické sú najmä miesta komplikovanejších detailov, hrán a rohov, ale aj miesta, kde sa pásy v ploche napájajú jeden na druhý. Problém nastáva aj vo chvíli, keď sa odizolovanie základovej dosky vykoná plošne ešte pred tým, než nastúpia ďalšie profesie na murovanie alebo budovanie montovaných stien budúcej stavby. Pri týchto činnostiach dôjde často k takmer nezistiteľnému narušeniu hydroizolačnej vrstvy (napríklad len zašliapanými kamienkami z topánok remeselníkov), ktoré ale v konečnom dôsledku môže viesť k vzniku fatálnych problémov s prenikaním vlhkosti do konštrukcie. V prípade, že je konštrukcia podlahy potom napríklad vyliata z anhydritu alebo je pri drevostavbách použitá suchá skladba, je akákoľvek (i minimálna) vlhkosť úplne nemysliteľná.
Veľkou výhodou pri aplikácii tekutej asfaltovej stierky je najmä možnosť jej aplikácie aj na nerovný povrch, ktorý obopne a odizoluje. To je veľká výhoda pri novostavbách, ale najmä rekonštrukciách. Bezšvové riešenie automaticky eliminuje riziko vznikajúce pri spojoch asfaltových pásov, odpadá aj množstvo prerezov a odpadu. Riešenie detailov, prestupov a napojení na priľahlé konštrukcie je výrazne jednoduchšie a spoľahlivejšie, stierky dokážu nahradiť asfaltové pásy dokonca aj v odolnosti proti prerastaniu korienkov alebo v už spomínanej nepriepustnosti radónu. Majú tiež dlhú životnosť, v priebehu času nekrehnú a nelámu sa (tak ako asfaltové pásy). Pri aplikácii dochádza k dokonale celoplošnému priľnutiu k podkladu, nevznikajú miesta s bublinami a vzduchovými medzerami. Po vyschnutí sú trvale pružné, a preto sa dobre vyrovnajú aj s dodatočne vzniknutými trhlinami v podkladnej konštrukcii. Sú tiež ideálne na lepenie tepelných izolácií nielen pod úrovňou terénu, pretože zabránia vzlínaniu vlhkosti za izolantom. Veľmi dobré výsledky je možné dosiahnuť aj kombináciou oboch technologických riešení – teda na rovnej ploche nataviť asfaltové pásy a všetky komplikované miesta (prestupy, spoje, rohy, hrany) ošetriť hydroizolačnou asfaltovou stierkou.
Stierku je možné nanášať štetcom aj hladítkom, umožňuje premostenie trhlín až do hrúbky 2 mm. Väčšina stierok umožňuje aj strojové nanášanie, ktoré potom v rýchlosti aplikácie predčí pokladanie asfaltových pásov. Hydroizolačnú stierku je možné použiť ako na zvislé steny, tak na vodorovné povrchy, do interiéru, exteriéru ale aj do trvalo vlhkých priestorov. Rovnako ako asfaltové pásy ju je možné použiť aj priamo pod murivo. Najpoužívanejším produktom z portfólia Cemix je 1930 AQUASTOP BITUM 2K. Aplikuje sa na objemovo stabilný, pevný podklad, zbavený prachu, náteru, zvyškov oddebňovacích olejov a výkvetov. Povrch by mal byť dostatočne drsný a rovnomerne nasiakavý (nesmie byť zmrznutý alebo vodeodpudivý). Priľnavosť je možné ešte zlepšiť penetráciou Cemix 2614. Najmä pri izolácii staršieho muriva je výhodou, že podklad nemusí byť dokonale rovný, napriek tomu je výhodné ho čiastočne vyrovnať (napr. hrubo zapraviť jadrovou omietkou), aby sa znížila spotreba rádovo drahšej izolačnej stierky. V kútoch sa obvykle vykonávajú fabióny, rohy a ostré hrany sa zrazia a zabrúsia tak, aby hrana nebola ostrá a nedošlo k pretrhnutiu izolácie.