AKO NA REKONŠTRUKCIU HISTORICKÝCH OMIETOK
Rekonštrukcia pamiatkovo chránených objektov je úplne špecifickou oblasťou, ktorá vyžaduje starostlivú prípravu aj svedomitú následnú realizáciu. Predovšetkým ale veľmi konkrétne zloženie použitých maltových a omietkových zmesí. Každú takúto realizáciu navyše ovplyvňuje lokálny ústav pamiatkovej starostlivosti, ktorý má často na vykonanie špecifické historické požiadavky, ktoré môžu silne ovplyvniť celý prístup k realizácii.

Maltové a omietkové spojivá, ktoré sa používali až do konca 19. storočia, neobsahovali cement, preto opravy pamiatkovo chránených a historických stavieb vyžadujú vždy použitie špeciálnych materiálov. Cement sa do moderných zmesí pridáva preto, že prispieva k lepším vlastnostiam omietkových zmesí, ako je lepšia spracovateľnosť, pevnosť, trvanlivosť, ale aj odolnosť voči vonkajším vplyvom. Preto každý historický a pamiatkovo chránený objekt vyžaduje individuálne posúdenie mnohých faktorov. Hrá tu úlohu nielen stav súčasného objektu, ale aj oblasť, v ktorej sa budova nachádza, ďalej presné zloženie použitých pôvodných materiálov aj požadovaný spôsob aplikácie.

Spoločnosť Cemix býva, ako odborník na výrobu aj aplikáciu rozličných maltových a omietkových zmesí, častým partnerom pre významné pamiatkovo chránené rekonštrukcie. Môžeme spomenúť napríklad revitalizácia ikonického bytového domu Oblúk Ostrava alebo kúpeľnej haly Vincentka. Naše portfólio v oblasti sanácií a renovácií historických objektov nie je v základe také široké, dbáme však na individuálny prístup ku každému objektu a zákazkovú výrobu šitú presne na mieru.

Dva druhy vápenných zmesí

Pokiaľ je potrebné využiť zmesi, z ktorých úplne vylúčime cement, máme na výber v rámci čisto vápenných zmesí dva hlavné druhy. Jeden využíva vzdušné vápno, ten druhý NHL vápno (Natural Hydraulic Lime), a odlišujú sa od seba vlastnosťami, ale aj spôsobom výroby. Vzdušné vápno vo všeobecnosti nemá hydraulické vlastnosti, jeho tvrdnutie závisí od reakcie s oxidom uhličitým (tzv. karbonatácia) a nie je tak možné ho použiť na povrchy vystavené trvalej vlhkosti. Oproti tomu NHL vápno má schopnosť tvrdnúť aj vo vlhkom prostredí a často tak býva riešením pre oblasti soklov a mokrého muriva. Cemix vyrába zmes vzdušného vápna s prímesou pucolánu, čo je spôsob, ako vytvoriť stavebnú zmes s veľmi špecifickými vlastnosťami. Pridaním pucolánu k vzdušnému vápnu sa zvýši hydraulická aktivita zmesi a zlepší sa tak jej odolnosť proti vlhkosti, avšak pri zachovaní obmedzenej tvrdosti a kompatibility s určitým druhom historických materiálov.

Kombinácia vápna a cementu je často dobrá voľba

Pri lokálnych opravách historických budov je väčšinou čisto vápenný program jedinou možnou voľbou. Pokiaľ sa ale fasáda rekonštruuje kompletne, prichádza na rad diskusia, do akej miery je nutné zachovať historicky verné materiály a kde už je lepšie siahnuť po špeciálne pripravených kombináciách vápna a cementu, ktoré výrazne predĺžia životnosť realizovaného riešenia.

Pri rekonštrukciách je totiž veľmi bežné, že objekt zápasí s určitou mierou vlhkosti, a práve to býva u vápna vždy nepríjemná komplikácia. Doba vyzretia vápenných omietok je všeobecne oproti cementu veľmi dlhá, treba myslieť na to, že ich možno realizovať maximálne do konca augusta, aby mala hotová fasáda aspoň dva mesiace času dozrieť v čo najviac ideálnych podmienkach. Príliš vysoká vlhkosť pri zrení vápna má totiž dopady, ako na priľnavosť omietky k podkladu, tak na jej finálne vlastnosti aj vzhľad.

Zaujímavosťou pri rekonštrukcii ostravských bitúnkov je omietka s prímesou uhoľného prachu

Významnou realizáciou z poslednej doby je pre Cemix rekonštrukcia ostravských bitúnkov, ktorá sa podľa návrhu poľského štúdia KWK Promes Roberta Konieczného premenila na galériu súčasného umenia PLATO. Bola tu použitá čisto vápenná murovacia a škárovacia malta Cemix 2758, vyrobená zo vzdušného vápna s prímesou pucolánu, ktorý nemá vplyv na jej difúzne otvorené vlastnosti, pritom zaisťuje odolnosť proti odstrekujúcej vode a eliminuje riziko vzniku výkvetov. V prípade tejto konkrétnej renovácie sa v súlade s požiadavkami pamiatkarov hľadala špecifická farba murovacej a škárovacej malty v špeciálnom čiernom odtieni SE10 (čierna). Tento odtieň sme dosiahli prídavkom uhoľného prachu a vyrobili tak zmes priamo na mieru pre túto konkrétnu zákazku. Pohľadové plochy malty potom boli navyše opatrené antigraffiti náterom.