AKO VYKONAŤ POKLÁDKU NOVej KRYTINY NA STARÚ?
Ak príde na rad rekonštrukcia podlahovej krytiny, vždy je potrebné individuálne posúdiť, či je lepšie starú krytinu a niektoré ďalšie vrstvy podkladu vybúrať a odstrániť, alebo sa oplatí „iba“ položiť novú krytinu na starú. Druhé spomínané riešenie so sebou nesie mnoho špecifík, ktoré treba pred začatím prác ujasniť. Je možné zvýšiť skladbu podlahy? Mám dosť miesta pod dverami, poprípade pôjdu ľahko podrezať? Mám aspoň hrubú predstavu o tom, v akej kondícii je podklad, aby nedošlo k poškodeniu novej podlahy? Dôležitú úlohu zohráva samozrejme aj výber novej krytiny, ktorú chceme pokladať.

Všeobecne je vždy lepšie starú podlahovú krytinu odstrániť. Nikdy totiž nie je úplne isté, ako vyzerá podklad a ako na ňom existujúca krytina drží. Strhnutie podlahovej krytiny, a to aj v prípade dlažby, vyjde vždy finančne výhodnejšie ako vrstvenie špeciálnych pokladov, ktoré umožnia položiť novú krytinu na starú. Búracie práce bývajú spravidla rýchle, nedochádza k zvyšovaniu mocnosti podlahového súvrstvia, ktoré predstavuje vrstvu materiálu umiestnenú nad podlahovou konštrukciou, a ktorá slúži na posilnenie podlahového systému, zaistenie jeho pevnosti a stability. Navyše človek získa istotu, v akom stave je pôvodný podklad.

Ak ale z akéhokoľvek dôvodu nie je možné alebo žiaduce takto postupovať, je napríklad v prípade dlažby alebo drevenej podlahy, pri dodržaní odporúčaného postupu a aplikácii správnych produktov, možné položiť novú krytinu na starú. A to všetko pri zachovaní rovnakých úžitkových vlastností. Pri vinylových podlahách alebo pri PVC je všeobecne určite oveľa vhodnejšie starú krytinu odstrániť. Avšak aj v týchto prípadoch existujú prostriedky, tzv. kontaktné mostíky a sadrové nivelačné stierky, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre tieto situácie. U posledných dvoch spomínaných podláh je veľkou nevýhodou vysoká cena a neistý výsledok, preto tieto argumenty väčšinou prevážia misky váh na stranu demontáže.

Nová krytina zvýši hrúbku podlahy

Rozhodnutie o rekonštrukcii miestnosti je vždy dôležité a vyžaduje starostlivé zváženie rôznych faktorov. Jedným z nich je svetlá výška miestnosti a hrúbka podlahy.

Svetlá výška miestnosti ovplyvňuje celkový pocit priestoru a pohodlia. Pokiaľ je miestnosť nízka, môžete sa v nej cítiť stiesnene a neútulne. Zvýšením svetlej výšky môžete naopak vytvoriť dojem väčšieho priestoru a otvorenosti.

Hrúbka podlahy je ďalším dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje ako vzhľad, tak aj funkčnosť miestnosti. Je na mieste otázka, môžem teda ubrať na svetlej výške a tým pádom zvýšiť hrúbku podlahy?

Preto by mala byť táto súvaha prvým dôležitým míľnikom pri rozmýšľaní o postupe rekonštrukcie.

Ak meníme napríklad podlahovú krytinu iba v jednej miestnosti, bude treba rozmyslieť, ako sa vyrieši prechod medzi pôvodnou a novou výškou podlahy. Samozrejme, rozdiel zhruba 1,5 cm dokáže skryť podlahová lišta, 2 cm (v krajnom prípade aj 3 cm) môžeme vyriešiť prahom. Pri väčšom rozdiele výšok podláh už nie je možné iné riešenie ako schod, ktorý nám ale môže skomplikovať pohyb v priestore. Koľkokrát je aj pri rekonštrukcii potrebné prechod medzi jednotlivými miestnosťami riešiť bezbariérovo, a aj keď je normou dané, že na invalidnom vozíku je možné prekonať prekážku o výške dvoch centimetrov, v praxi je takéto riešenie veľmi nekomfortné.

Ako postupovať v prípade, že sa rozhodneme pre pokládku novej krytiny na starú?

Starú dlažbu, ktorú nechceme odstrániť, treba dôkladne skontrolovať, a to najmä jej prídržnosť k podkladu. Pokiaľ počujeme dutý zvuk pri poklepe, značí to riziko skorého uvoľnenia dlaždice. Ako prvé je nutné starostlivé odmastenie povrchu starej dlažby, na to postačí roztok teplej vody a jedlej sódy. Na odmastenú dlažbu sa najskôr nanesie kontaktný mostík Cemix 8040, čo je špeciálny penetračný náter, ktorý vytvorí adhéznu vrstvu a zvýši priľnavosť pre ďalšiu vrstvu. Na kontaktný mostík je možné priamo aplikovať lepidlo Cemix 8260, do ktorého sa položí nová dlažba menšieho formátu. Alternatívnym riešením je urobiť tzv. záškrab, ktorý sa deň pred samotným lepením dlažby prevedie z tenkej vrstvičky lepidla triedy S1.
Záškrab je vo svojej podstate stierka, ktorá vyrovná podklad a zase o niečo zvýši pevnosť a prídržnosť novo pokladanej krytiny. Má tiež väčší obsah disperzie a zvýšenú deformovateľnosť. Ak má mať nová dlažba väčší formát, treba na kontaktný mostík ešte aplikovať samonivelizačnú stierku, napríklad Cemix 5510, ktorá sa postará o dokonalú rovinu. Po vytvrdnutí sa stierka prebrúsi, zbaví sa prachu a znova sa penetruje. Až potom je podklad pripravený na pokládku dlažby väčšieho formátu.
Na samonivelizačnú stierku je samozrejme okrem dlažby možné položiť aj ďalšie typy podlahových krytín, ako je PVC, vinyl, koberec alebo aj drevo.

Keď je podkladom drevená podlaha

Drevené podlahy sú dnes pomerne populárne a pokiaľ je to len trochu možné, vždy je lepšie pristúpiť k ich renovácii a oživeniu. Renovácia a oživenie drevenej podlahy môže priniesť úplne nový vzhľad a predĺžiť jej životnosť.
Existujú ale situácie, kedy je žiaduce pôvodnú podlahu síce zachovať a nové vrstvy podlahy aplikovať priamo na ňu. V priebehu roku 2024 pribudne do nášho produktového portfólia systém, ktorý sa dokáže vysporiadať aj s pokládkou novej podlahovej krytiny na staršiu drevenú. Systém bude na cementovej báze s extra prídavkom výstužných sklených vlákien a disperzie. Drevený podklad musí byť vo chvíli aplikácie tohto systému stabilný, nesmie sa prehýbať a dosky nesmú ísť do strihu. Drevený podklad je teda vždy nutné spevniť, zafixovať a vyrovnať, pretože inak môže dôjsť k popraskaniu nielen aplikovanej stierky, ale napríklad pri pokládke keramickej dlažby aj k defektom vo vlastnej novo pokladanej podlahe. Drevenú podlahu je preto potrebné dodatočne viac a lepšie zafixovať k podkladu a pokiaľ aj tak dochádza k neprimerane veľkému priehybu, je možné, že bude potrebné na niektorých miestach pristúpiť k jej demontáži a kontrole podkladu.
Povrch pôvodnej drevenej podlahy je nutné zbrúsiť, aby sa zrovnala jej savosť, tiež ju treba starostlivo zbaviť prachu, napenetrovať a následne vystierkovať do roviny samonivelizačnou stierkou.